Gülhan Berkman

Gülhan Berkman Yakar

Eğitmen & Profesyonel Koç ve Köşe yazarı

Berkman, Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme bölümü, yönetim uzlanımından mezun olduktan sonra, insan kaynakları alanında hizmet veren “Fortune” şirketinin kurucuları arasında yer almıştır. Daha sonra çalışma hayatına Hürriyet Gazetesi reklam pazarlama departmanında devam ederek, Hürriyet İK ve Yenibiriş.com projelerinde aktif görevler almıştır.1996 yılında Tony Buzan’dan aldığı seminerin ardından ‘ insan ve beyni’ ilgi odağı olmuştur. NLP “Neuro Linguistic Programming” ve Koçluk konusunda Navitas, John Seymour  ve INLPTA ( International NLP Trainer Association) ‘dan aldığı eğitimler ve gerçekleştirdiği uygulamaların ardından  “NLP Master Practitioner” seviyesine ulaşmıştır.  Hipnoterapist, Psikolog & Master Trainer Robert Smith ile birlikte NLP ile Koçluk alanında çalışmalar yapmıştır. 2004 Yılında kurduğu “Berkman Kişisel ve Kurumsal Gelişim Koçluğu” çatısı altında Türkiye’de ve Dünya’da önemli hizmetler veren profesyonellere eğitim, danışmanlık, mentorluk ve koçluk hizmetleri sağlamıştır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiltere Büyükelçiliği aracılığı ile “Chevening Elçileri” (mentorluk projesi) eğitimlerinde Berkman’ı tercih etmiştir. Alfamax ,Güleç İnşaat, Bien Seramik İK, Yönetim danışmanlığı ve Koçluk Projelerini ekip arkadaşları ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin önde gelen pek çok şirketinde yöneticilere ve iş yaşamına ilişkin eğitimler vermekte olan Berkman, Ankara Üniversitesi SBF “Anküsem İnsan Kaynakları Programlarında”,dönemsel eğitimler gerçekleştirmiştir. Türkiye İş Kurumu için Peryön adına “İş Danışmanı” yetiştirme programında eğitmen olarak görev almıştır. TUYUP ( Turizm Uyumlanma Projesi) Eğitmenleri arasında yer almıştır.

Bilkent Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi için, yöneticilere ve öğrencilere yönelik NLP temelli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yenibiriş satış ekibine, koçluk ve mentorluk yaparak hizmet vermiş ,2008 yılında yenibiris.com sitesi ile kariyer koçluğu projesi gerçekleştirmiştir. Türkiye PERYÖN’ün (Personel Yönetimi Derneği) paydaşı olduğu Nar Taneleri Projesinde aktif mentor olarak görev almıştır.

Bilkent Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi için, yöneticilere ve öğrencilere yönelik NLP temelli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yenibiriş satış ekibine, koçluk ve mentorluk hizmeti vermiş ,2008 yılında yenibiris.com ile kariyer koçluğu projesi gerçekleştirmiştir. Türkiye PERYÖN’ün (Personel Yönetimi Derneği) paydaşı olduğu Nar Taneleri Projesinde aktif mentor olarak görev almıştır.

Bir dönem İç Anadolu Peryön’de yönetim kurulu üyeliği yapmış olan Berkman, insan kaynakları ile ilgili pek çok başarılı kongrenin organizasyon ekibinde yer almış, oturum başkanı veya konuşmacı olarak katkılar sağlamıştır. Rotary Asamble Başkanlar Toplantısı’nda, Genç Müteşebbisler(Jaycees)Derneği’nde, Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV)’da ayrıca KOSGEB’in AB projesi olan Fashion Net’te Türkiye’nin çeşitli illerinde katılımcılara seminerleriyle katkıda bulunmuştur. Bilkent ,Gazi, Hacettepe, ODTÜ Üniversitelerinde kariyer yaşamına ilişkin seminerler ve koçluk çalışmaları gerçekleştirmiştir. Haber,TV ve radyo programlarına konuk olarak katılmış, kariyer,iş dünyası ve kişisel gelişime ilişkin yazıları, internette, çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmıştır.

2014 yılından bu yana İzmir Life Dergisinde ”Kafe Kariyer” Köşesini yazmakta, 2015 yılından itibaren de kişisel ve kurumsal gelişim koçu sıfatıyla, Salı günleri TRT Kent Radyo Ankara’da “Şehir Atlası” programına konuk olarak katılmaktadır. Halen çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde çalışmakta ve gönüllü mentor olarak gençlere destek vermektedir.

Berkman, 2004 yılından bu yana “İş ve özel yaşamda tatminkar ve başarılı olabilmenin sırrı, bilişsel ve duygusal zekanın etkin kullanımından doğan sinerjide gizlidir.” düşüncesinden hareketle mentorluk ve eğitimlerinde kişilerin, duygusal zekalarını arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Hizmet verdiği her alanda, dünyadaki gelişmeleri takip ederek, kendini geliştirmeye ve yetkinliklerini arttırmaya devam etmekte olan Berkman bu bağlamda;

Paul Ekman International ESaC – Emotional Skills and Competencies (Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler) ve ETaC – Evaluating Truthfulness and Credibility (Doğruluğu ve Güvenilirliği Değerlendirme) eğitimlerini başarıyla tamamlayarak uluslararası yetkinlik sertifikası almıştır. Ayrıca Sola Unitas Academy tarafından *EIE – Emotional Intelligence Expert (Duygusal Zeka Uzmanlığı),*IAE – Interview Assesment Expert (Mülakat Değerlendirme Uzmanı) ünvanlarını da elde etmiştir.

*Point’s Of You- Coaching Game Uygulayıcı Eğitimleri, NLP bilgilerini farklı bir boyuta taşıyan Tamer Dövücü’den *ODM ( Optimum Denge Modeli ) I – *ODM II  ve *ODM AİLE Programı, Yrd.Doç.Dr.Kadir Çelik’ten *Doğaçlama Tiyatro’nun Temel Kuralları, Dilek Çelebi’den *Doğaçlama Tiyatro’da Oyun Kişisi ve Başkası Olma, Fatih Pestil’den *An’da Olmak ,Anda Kalmak Raslantısallık ve Olasılık Çemberleri

Uzm. Psk. Erdal Usluer’den *Psikodrama ile Eleman Seçimi*Aile Dizimi, İç Mimar ve Uzm Dilek Demirci’den *Temel Feng Shui, Navitas’tan *Yönetimde Koçluk ve Mentorluk,

Halen devam eden ICF (International Coach Federation), IAC (International Association of Coaching) ve AC (Association for Coaching) akreditasyonuna sahip Sola Unitas Coach Academy’nin ACTP (Advancing the Path to Core Coaching Competencies) Programı ile koçluk konusunda gelişimine devam etmektedir.

Kariyer koçluğu ve gençlere yönelik meslek seçimi özel çalışma alanlarıdır. Tamamladığı eğitimlerin ardından, Sola Unitas Akademi’de ICA( İzotomi Certified Analyst) unvanı ile İzotomi ekibinde yer almaktadır.

Evli, 23 yaşındaki Defne ve 11 yaşındaki Melisa’nın da annesidir